Call of Duty 2
V prvé řadě vynikající zábavu spojenou s technickým zpracováním, které nové konzoli dělá jednoznačně velmi dobrou vizitku. Přiznám se, že nepatřím k fanouškům válečných her, ne kvůli humanistickému světonázoru, ale proto, že mi přijdou všechny do jisté míry stejné. V dobách PSone vynikající série Medal of Honor navíc na PS2 kvalitativně poněkud upadla, zkrátka mě druhá světová neoslovuje. Když mi tedy byla nabídnuta Call of Duty pro Xbox 360, radostí jsem zrovna neskákal. Vzhledem k zatím poměrně úzkému výběru her na novou mašinu od Microsoftu jsem si ale nakonec řekl, že se na víkend nakonec ještě bude hodit. A udělal jsem rozhodně dobře.
V souvislosti s lanchem Xboxu 360 se velmi živě diskutuje, zdali splnil vysoká očekávání či nikoliv. Ano, nejsou se pro něj hry, které i s ohledem na jejich přítomnost v první vlně dávají prostor k pochybám, zdali je nový Xbox skutečně konzolí nové generace, zejména co se grafické stránky týče. Najde se ovšem i druhý díl Call of Duty, který dokazuje, že nová generace bude obecně zkrátka fajn. Hra totiž vypadá již na první pohled naprosto nádherně. Grafika je krásně detailní, čistá a ostrá, takže je radost na ni koukat. Pohyby postav sice stále naznačují, že jsme pouze ve hře, ale na druhou stranu to vynahrazují mnohé textury, které často dokážou vytvořit dojem povrchu skutečného materiálu, což nejlépe demonstrují krásně matně lesklé zbraně. Samozřejmě ale i zde můžeme hledat chyby: kulky kupříkladu nezanechávají stopy ve zdivu a alespoň dřevěné sudy či bedny by mohly podléhat destrukci. Všichni škarohlídi si ovšem v tomto případě rozhodně musí uvědomit, že se jedná o launchovou hru.
Co se týče samotné hry, navazuje úspěšně na kvality prvního dílu, a tak se dočkáme klasické válečné akce na několika bojištích a zahrajeme si dokonce i za příslušníky různých armád. Náckové mezi námi ale nechť zavčasu krotí svou radost, jelikož Němci zde vystupují pouze coby pohyblivé terče. Hlavní kampaň začínáme v kůži ruského srdcaře Vasilije někde v oblasti Stalingradu a časem dojde i na hraní třeba v řadách Britů či Američanů. Díky průběžné změně „barev“ s níž souvisí i změna prostředí, se hra ani po čase nestane stereotypní a jen tak nudit nezačne.
Když nad vámi v zákopu projedou tanky, přistihnete se, kterak se sebezáchovně krčíte.
Navíc je značným kladem hry skutečnost, že dokáže navodit vynikající válečnou atmosféru. Již od prvních chvil si budete připadat skutečně jako v boji. Nepřátelský odpor, případně ofenzíva dokáže být patřičně silný, a tak se zde bojuje doslova o každý metr, o každou budovu, o každý zákop. Při přestřelkách si bezděčně vzpomenete na legendární hlášku z filmu Limonádový Joe „kulky sviští, karty šustí“ a často budete v prvé řadě hledat úkryt, kam se dočasně schovat, protože tady končí sranda jde tu o krk. Navíc je v úkrytu potřeba si ujasnit, odkud to do vás skopčáci vlastně pálí, protože jsou samozřejmě rovněž dobře poschovávaní a jedna vám přilítne, ani nevíte odkud. Naprostá dezorientace ovšem nehrozí, jelikož hra vám sice krvavě rudým, ale přesto decentním ukazatelem naznačí, odkud jste ji vlastně koupili. Atmosféra je dokonce tak silná, že se hned v první misi, kdy nad vámi při průchodu zákopem projedou tanky, přistihnete, kterak se sebezáchovně krčíte. Naprosto vynikající. Pak vám již přijde jako naprosto přirozené, že v dalších bojích budete instinktivně přebíhat mezi dírami od granátů a tam najít alespoň částečnou a dočasnou ochranu.
Pozadu nezůstává ani samotná hratelnost, která je rovněž na velmi vysoké úrovni. I přesto, že čas od času nevíte, odkud to vás nepřítel vlastně solí, nikdy nepropadnete dojmu, že nevíte, jak nebo co dál. Jednotlivé mise se neomezují pouze na dobývání či bránění pozic, ale jsou zpestřovány i různými „neválečnými“ úkoly, které jsou sice otázkou stisknutí tlačítka na příslušném místě, ale i tak představují vítaný zpestřující faktor. Vedle indikátoru směru, z níž přichází nepřátelská palba, vám hra decentní ikonu dává najevo i skutečnost, že do vaší blízkosti blíží odjištěný granát, takže až si zvyknete, že si na tuto ikonu musíte dávat pozor, budete umět velmi pohodlně eliminovat i nebezpečí „třaskavé“ smrti. Slušně je zpracován i proces míření, kdy je na výběr ze dvou módů: první je klasický FPS pohled se zaměřovacím křížem uprostřed obrazovky a druhý je ztvárněn jako pohled přes mířidla zbraně a hodí se zejména v případech, kdy pálíte na větší distanc nebo když potřebujete sejmout krytého nepřítele, jemuž vykukuje třeba pouze hlava. Pokud je nepřítel zabarikádován opravdu kvalitně, můžete se ho pokusit vyštípat dobře mířeným granátem, případně kouřovým granátem vyrobit hustou mlhu, pod jejíž rouškou se můžete pokusit proniknout nepříteli do zálohy. A mimochodem, zatímco v drtivé většině ostatních her se hození granátu rovná tomu, že někam před vás vypadne něco, co po chvíli vybuchne, zde se dá i granátem obstojně mířit a hned v úvodním tutorialu máte za úkol hodit tři granáty na různé cíle (jelikož se začíná v Rusku, trénuje se vrh granátem s pomocí brambor :-). Můžete tak s trochou cviku naprosto v pohodě vhodit granát do budovy skrz okno v prvním patře a podobně.
Za všeobecnými kvalitami hry nezůstává pozadu ani zvuková stránka. Střelba a různé zvuky boje a bojiště zní vcelku slušně autenticky a do toho všeho se ještě míchají všemožné výkřiky vojáků na obou stranách, které jsou v rámci možností všeobecně anglického dabingu (mimochodem, rovněž velmi kvalitního) i přizpůsobeny různým jazykům, takže i když mluví všichni anglicky, máte ve výsledku pocit, jako by Rusové mluvili rusky nebo Němci německy. Dočkáme se tak poměrně bizarních, ale i tak v dobrém smyslu slova vtipných hlášek jako kupříkladu „enemy granata“.
Informace
Optimální konfigurace:
Podporované operační systémy:
http://www.slovenciny.com/index.php?func=dlinfo&mit=100